Seniorzy często dysponują sporą ilością wolnego czasu. Oczywiście każdy z nich zagospodaruje go w miarę swoich upodobań. Niektórzy wybierają spacery, inni pielęgnowanie przydomowych ogródków, jeszcze inni ploteczki z sąsiadką przy herbacie. Są seniorzy, którzy zaczytują się w prasie czy książkach, jednak spora część tego nie robi. Warto ich zachęcić do zerknięcia w stronę książek podrzucając co ciekawszą lekturę. Znakomicie w tym wypadku sprawdzają się biografie znanych osób lub lekkie kryminały. Kryminał wciąga i poniekąd zmusza czytelnika do przeczytania kolejnego i kolejnego rozdziału. Dobrze jest podejść z naszym starszym domownikiem do pobliskiej biblioteki, pomóc mu w wypełnieniu formalności przy zapisie, a potem już tylko obserwować zamianę dziadka czy babci w mola książkowego.

Książka dla seniora może być wspaniałą formą relaksu i wypełnienia wolnego czasu. Czytając przeżywa się poniekąd historie głównych bohaterów. Jednak nie relaks jest najważniejszym bonusem czytania w starszym wieku.

Czytanie poprawia kondycję mózgu, co jest bardzo istotne u starszych osób. Podczas czytania wzmaga się umiejętność koncentracji, która również jest potrzebna w innych czynnościach życiowych. Poprawia się pamięć i myślenie przyczynowo-skutkowe. Osoby czytające mają bogatsze słownictwo i są w stanie lepiej wyartykułować swoje myśli.

I w końcu, czytając możemy poznać nowych ludzi dołączając do klubów książki czy przychodząc na spotkania z autorami. Jest to istotne zwłaszcza w jesieni życia, kiedy niektórzy skarżą się na samotność i nadmiar wolnego czasu.

About Author

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner